Radom: Na Koniówce będzie nowy stadion. Ogromny

źródło: Gazeta Wyborcza Radom

Nowy stadion miejski będzie budowany na Koniówce - zdecydował prezydent. Mają tam być też boiska treningowe, bieżnie, hala sportowa, pływalnia a także hotele i restauracje

Reklama

Szacowany koszt inwestycji jest oszałamiający - ok. 220 mln zł. Władze miasta chcą zabiegać, by w finansowaniu partycypował minister sportu. 28 mln zł już mamy zagwarantowane - inwestycja została zaliczona do tzw. projektów kluczowych, które decyzją zarządu województwa będą realizowane z funduszy Unii Europejskiej. Jednak gdy miasto zgłaszało projekty kluczowe wskazywało na budowę stadionu przy ul. Struga, który - według projektu Miejskiej Pracowni Urbanistycznej - miał kosztować 70 mln zł. Marszałek musi wyrazić zgodę na inną lokalizację inwestycji.

Prezydent Andrzej Kosztowniak powiedział nam, że wybrano Koniówkę a nie Wośniki ze względu na położenie - w pobliżu krzyżują się drogi prowadzące do Krakowa, Warszawy, Rzeszowa, Lublina. Poza tym na Wośnikach znajdują się atrakcyjne tereny dla inwestorów. Niedogodnością jest to, że 12 ha na Koniówce nie w całości należą do gminy. Część terenu to własność prywatna, spora działka należała do wspólnoty. Prezydent chce przeznaczyć 5 mln zł na uregulowanie spraw własnościowych i wykup gruntów. Potrwa to do dwóch lat.

W I etapie byłby budowany stadion, dwa boiska treningowe, obiekty lekkoatletyczne, budynek szkoły mistrzostwa sportowego o profilu piłka nożna i hotel. W II etapie prowadzona byłaby inwestycja od strony ul. Czarnieckiego i ronda warszawskiego. Tu miałyby stanąć: hala sportowa oraz pływalnia. Część gminnego terenu, najbliżej ronda prezydent chciałby sprzedać inwestorowi, który wybudowałby tam hotele, restauracje.

- By ugościć uczestników Euro 2012 Radom musi mieć hotel czterogwiazdkowy. Nie sądziłem, że chodzi o tak wysoki standard - mówi Kosztowniak. Cztery gwiazdki ma np. Hotel Sobieski w Warszawie.

Reklama