Nowy stadion w 2,5 roku

źródło: Legialive.pl / Życie Warszawy; autor: Gutek

We wrześniu obchodzić będzie 77. urodziny. Jubilata, czyli stadion Legii, czeka gruntowna modernizacja. Jeszcze w tym tygodniu rozpisany zostanie przetarg na modernizację stadionu.

Reklama

Na rozstrzygniecie przetargu na wykonawcę potrzeba 110 dni. Budowa obecnego stadionu Legii rozpoczęła się w 1927r. Zaprojektowali go inż. Maksymilian Dudryk-Darlewski (autor trybuny krytej, która stoi do dziś) oraz inż. Aleksander Kodelski. Pierwszy mecz na obiekcie przy ul. Łazienkowskiej rozegrano 9 września 1930r. Legia zremisowała wtedy 1-1 z zespołem Europa z Barcelony. Od tamtego czasu przeprowadzano nieliczne modernizacje. Po latach dyskusji o konieczności przebudowy stadionu, dopiero teraz pojawiły się konkretne działania.

"Zgodnie z zapowiedziami, do końca tygodnia rozpiszemy przetarg na wykonawcę nowego stadionu" - tłumaczy Wiesław Wilczyński, szef warszawskiego sportu. "W poniedziałek zakończyliśmy tworzenie komisji, która wyłoni wykonawcę prac budowlanych. Na rozstrzygnięcie przetargu, jeśli wszystko pójdzie gładko, potrzeba 110 dni. W pierwszym etapie zbadamy referencje, możliwości i potencjał firm. Do drugiego zakwalifikujemy trzy, cztery najlepsze konsorcja, z których wyłonimy wykonawcę" - dodaje Wilczyński.

Najważniejsza teraz będzie szybka zmiana prawa. "W pakiecie Euro 2012 rząd musi zmienić ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym, zamówieniach publicznych, prawo budowlane i wiele innych, aby ułatwić prowadzenie przetargów i prac budowlanych" - mówi Wilczyński.

Modernizacja stadionu prowadzona będzie etapowo, w sposób umożliwiający rozgrywanie spotkań podczas trwania budowy. Jeszcze w tym roku na stadion powinny wjechać maszyny. Kibice będą musieli przyzwyczaić się do widoku koparek i dźwigów. Na początku zbudowana zostanie trybuna północna (od ul. Łazienkowskiej). To na niej miejsce znajdą najbardziej zagorzali sympatycy Legii. Na mecze ligowe krzesełka będą chowane, dzięki czemu na stojąco będzie mogło dopingować więcej kibiców. Powstanie też trybuna południowa (dla gości). W kolejnych etapach zbudowana zostanie nowa trybuna w miejscu dzisiejszej "Odkrytej" i zmodernizowana "Główna", której budynek wpisany jest do rejestru zabytków i nie można go zburzyć. Pojemność stadionu wyniesie od 31800 (wszystkie miejsca siedzące) do 34 tys. w przypadku chowanych foteli na trybunie północnej.

Reklama