Nowy projekt Liverpoolu pokazany po raz pierwszy!

źródło: własne / LFC press office; autor: Michał

Pojemność na razie bez zmian. Za to projekt zupełnie nowy. Ukłonem w stronę fanatycznych kibiców jest wyeksponowanie słynnej trybuny the Kop. Zgodnie z projektem jednopoziomowy taras pomieści 18 000 widzów!

Reklama

Budowa już miała ruszać, teren już był ogrodzony. Jednak właściciele postanowili wstrzymać prace, zatrudnili sztab specjalistów, którzy pracowali nad poprawkami. Przede wszystkim wadą była pojemność 60 000 miejsc to co prawda wyraźny wzrost w porównaniu z dzisiejszymi 45 000, ale zpaotrzebowanie jest znacznie większe. Liverpool sprzedaje maksymalną możliwą ilość karnetów. Na obecnym Anfield Road to ok. 24 000. Jednak w minionym sezonie na liście pechowców, dla których brakło karnetów widniało ponad 56 000 nazwisk! Nowi właściciele postanowili więc za wszelką cenę powiększyć pojemność obiektu. W przedstawionym dziś nowym projekcie pojemność się nie zmieniła. Jednak po planowanym na 2010 rok zakończeniu budowy Stanley Park ma zostać rozbudowany do ponad 70 000 lub nawet 80 000 miejsc.

Nad zmianą projektu czuwali architekci z firmy HKS, którzy mają doświadczenie w projektowaniu wielkich obiektów sportowych (m.in. najwiekszy budowany na swiecie Dallas cowboys New Stadium). Efektem ich pracy jest zupełnie inny od poprzedniej wersji plan stworzenia asymetrycznego obiektu. Jak potwierdzają sami autorzy, zabieg ten jest celowy. Stadion Liverpoolu nie ma być kolejną eliptyczną bryłą wzorowaną na wielkich projektach Herzoga i de Meurona. Przeciwnie- ma nawiązywać do tradycji budowania angielskich stadionów, w których trybuny zawsze były niesymatryczne. Najbardziej charakterystycznym elementem jest odosobniona trybuna dla najwierniejszych kibiców- następczyni słynnej na całym świecie the Kop. Dla lepszej koordynacji dopingu (a kosztem komfortu) będzie ona jednopoziomowa i pomieści aż 18 000 kibiców! Będzie tym samym największą jednopoziomową trybuną w Europie*.

Kosztem 300mln funtów Liverpool zamknie pierwszy etap budowy, ponieważ stadion jest tylko jednym z elementów inwestycji. Jendocześnie ma zachodzić znacząca rewitalizacja otaczającej obiekt dzielnicy. Kluczowe dla rozbudowy Stanley Park w przyszłości będzie otwarcie połączenia kolejowego, ponieważ przy istniejącej infrastrukturze komunikacyjnej pod obiekt może przyjąć tylko 60 000 widzów- na więcej nie zgodziłyby się władze miasta. Dopiero po otwarciu dla pasażerów przebiegającej niedaleko towarowej linii "Bootle Branch" i budowie nowego dworca stadion otrzyma zielone światło do zwiększenia pojemności.

* - największą pojemność ma południowa trybuna na WestfalenStadion w Dortmundzie (25 000), jednak wszystkie miejsca na niej są stojące. Tymczasem przy okazji mecżów międzynarodowych, kiedy krzesełka są instalowane jej pojemność spada drastycznie.

Reklama