Kraków: Przez chaszcze do Euro 2012

źródło: Dziennik Polski (dziennik.pl)

Na miejskim stadionie przy ul. Reymonta będzie bezpieczniej. W przyszłym tygodniu ma być przekazana do użytku nowa trybuna wraz z wymaganymi zabezpieczeniami. Są też już plany dalszej rozbudowy obiektu. Na etapie koncepcji jest również zagospodarowanie sąsiadujących terenów, które w dużej części są porośnięte chaszczami.

Reklama

- Wykończono pomieszczenia pod trybuną od strony ul. Reymonta, której widownia była gotowa w czerwcu. Powstały też przy niej drogi dojścia oraz kołowrotki wraz z monitoringiem. Na razie zamontowano je w pobliżu starych bram wejściowych na stadion, ale jeżeli powstałby parking - to zostaną one przesunięte bliżej trybuny. Takie rozwiązanie dotyczy trybuny od al. 3 Maja, gdzie wejścia usytuowano blisko widowni - informuje Andrzej Zaborski, zastępca dyrektora Krakowskiego Zarządu Dróg, miejskiej jednostki odpowiedzialnej za rozbudowę stadionu Wisły, który jest przygotowywany jako arena mistrzostw Europy w 2012 r.

Obecnie trwają uzgodnienia między miastem a Wisłą Kraków SSA na temat zasad użytkowania przez klub stadionu już z nową trybuną. W planach są kolejne inwestycje związane z rozbudową stadionu, tak aby na 2010 r. obiekt liczący 34 tys. miejsc był gotowy. - Trwa postępowanie przetargowe dotyczące budowy pawilonu dla mediów. Najwcześniej za trzy tygodnie ma być wiadomo - kto będzie wykonawcą i ile inwestycja będzie kosztować. Na ten cel w tegorocznym budżecie miasta pozostało ponad 7 mln zł. Planujemy też, aby w okresie zimowym została wyburzona obecna ziemna trybuna od strony parku Jordana, na miejscu której ma powstać nowa trybuna - informuje Andrzej Zaborski.

Miasto wciąż nie podpisało umowy z Wojciechem Obtułowiczem, który na razie na własną rękę opracowuje koncepcję dokończenia rozbudowy stadionu. Obejmie ona budowę dwóch nowych zadaszonych trybun oraz infrastruktury w otoczeniu stadionu (dojazdy, parkingi). - Jesteśmy w końcowej fazie negocjacji i mam nadzieję, że w najbliższym czasie umowa zostanie podpisana i będzie można przedstawić ostateczną koncepcję - uspokaja Andrzej Zaborski.

Myśląc o Euro 2012, miasto musi mieć również na uwadze zagospodarowanie obszaru sąsiadującego ze stadionem. Na terenie przy Cichym Kąciku, należącym do Miejskiego Klubu Sportowego Cracovia, dawne baseny obrosły chaszcze. Wysoka trawa zarosła też boiska piłkarskie. Teren jest bardzo zaniedbany. Pod nogami zgrzyta rozbite szkło i strzykawki. Klub, w którym większość udziałów ma miasto, od roku czeka na "wuzetkę" dotyczącą uporządkowania tego około 4-hektarowego obszaru. W planach jest budowa na nim pełnowymiarowego basenu, boisk piłkarskich, kortów tenisowych, parkowych alejek oraz hotelu. Istniejące budynki od al. 3 Maja planuje się zaadaptować na centrum sportowo-rehabilitacyjne. Ostatnio Komisja Sportu i Turystyki Rady Miasta Krakowa zwróciła się do prezydenta Krakowa o wydawanie - w związku z Euro 2012 - w trybie przyspieszonym "wuzetek" dotyczących inwestycji sportowych.

Na czas Euro 2012 nowe inwestycje w sąsiedztwie stadionu, pomiędzy ulicami Chodowieckiego a Reymonta, planuje też TS Wisła. W zeszłym roku klub otrzymał od miasta w użytkowanie wieczyste gminny teren o powierzchni około 6 ha. Na nim zaplanowano m.in. budowę nowej hali sportowej na około 4,5 tys. widzów, hotelu z zapleczem rehabilitacyjno-rekreacyjnym oraz strzelnicy sportowej. Inwestycje chce sfinansować firma Can-Pack, sponsor sekcji koszykówki kobiet.

Zarośla znajdują się obok uporządkowanego boiska treningowego na terenie wzdłuż al. 3 Maja, należącym do Tele-Foniki SA, właściciela sekcji piłkarskiej Wisły SSA. Na tym obszarze, oraz sąsiednim boisku mineralnym (własność miasta) i części terenu TS Wisła, Wisła SSA planowała budowę piłkarskiego centrum treningowego. Plany inwestycyjne TS Wisła spowodowały, że zaczęto mówić o innej lokalizacji.

- Na profesjonalny kompleks treningowy dla młodzieży, z którego mogłaby korzystać Wisła SSA i TS Wisła, sam teren Tele-Foniki o powierzchni około 2 ha nie wystarcza. Trudno obecnie mówić o tym, jakie są szanse stworzenia w tym miejscu centrum z prawdziwego zdarzenia na większej powierzchni. Wciąż nie wiemy też, jakie są konkretne plany miasta związane z rozbudową stadionu i towarzyszącą mu infrastrukturą. Jej zakres miałby wpływ na możliwości lokalizacji w sąsiedztwie nowych obiektów treningowych - mówi Adrian Ochalik, rzecznik prasowy Wisły Kraków SSA.

Niedawno prezydent Krakowa wydał zarządzenie o przystąpieniu do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru między al. 3 Maja a ulicami: Reymana, Reymonta i Chodowieckiego. Miejscy urzędnicy przekonują, że jest on potrzebny dla ochrony przed zabudową niezwiązaną ze sportem. Opracowywanie planu może się wiązać z wstrzymaniem wydawania "wuzetek" dla tego obszaru. Władze klubów liczą jednak, że nawet jeśliby się tak stało, to obiekty sportowe będzie można budować w ramach rządowych ustaw związanych z Euro 2012. To, że w planie "TS Wisła" ujęto teren MKS Cracovia przy al. 3 Maja, wiceprezes MKS Cracovia Jakub Tabisz komentuje krótko: - Chyba ktoś się pomylił.

Autor: Piotr Tymczak, Dziennik Polski, 12.07.2007

Reklama