Wieliczka: Koparki na Psiej Górce

źródło: Dziennik Polski / Tygodnik Wielicki

Jeszcze niedawno teren nazywany Psią Górką, znajdujący się przy ul. Boguckiej w Wieliczce, przypominał zarośnięty chaszczami, zapomniany kamieniołom. Dziś w tym rejonie pracują koparki. Krajobraz na Psiej Górce zmienia się w mgnieniu oka.

Reklama

Na obszarze liczącym ponad 9,7 hektara (należącym formalnie do Skarbu Państwa; Kopalnia Soli jest jego wieczystym użytkownikiem), gdzie kiedyś wydobywano piasek wykorzystywany do podsadzania wyeksploatowanych, niezabytkowych kopalnianych komór, trwa rekultywacja. Prace ziemne już zakończono, aktualnie umacnia się skarpy specjalnym materiałem, tzw. biowłókniną. Pierwszy "remont" Psiej Górki zakończy się przed wakacjami.

Finał rozpoczętej odnowy zapowiada się imponująco. - Kopalnia przygotowuje projekt zagospodarowania tego terenu. Przedsięwzięcie będzie realizowane w dwóch etapach. W pierwszym powstanie na Psiej Górce boisko piłkarskie z trawiastą i podgrzewaną murawą oraz trybunami dla 4 tysięcy widzów. Wybudowane zostanie tam ponadto między innymi mniejsze boisko treningowe ze sztuczną murawą. Będą też zadaszone korty tenisowe oraz ściana treningowa do tenisa ziemnego. Podczas pierwszego etapu prac planowane jest ponadto wzniesienie budynku klubowego, z salą konferencyjną, pomieszczeniami gospodarczymi i szatniami dla piłkarzy - opowiada o planach zagospodarowania Psiej Górki Zbigniew Zarębski, prezes Kopalni Soli "Wieliczka" SA.

W drugim etapie wielkiej odnowy na Psiej Górce powstaną m.in.: dwugwiazdkowy hotel z restauracją i 40 pokojami (80 miejsc noclegowych), nowoczesna sala konferencyjna oraz obiekty odnowy biologicznej (tzw. SPA), z krytym basenem, salą gimnastyczną, sauną i jakuzzi. W otoczeniu kompleksu będą też parkingi, trasy spacerowe oraz ścieżki treningowe.

Budowa boisk rozpocznie się w przyszłym roku. - Będziemy starać się także o pozyskanie na to przedsięwzięcie funduszy unijnych. Jeśli się uda, to od razu realizowany będzie pierwszy i drugi etap inwestycji - zaznacza Zbigniew Zarębski.

Plan sportowo-rekreacyjnego zagospodarowania Psiej Górki pierwotnie związany był przede wszystkim z koniecznością zapewnienia odpowiedniej bazy dla Klubu Sportowego Górnik Wieliczka, którego siedziba i stadion mieści się obecnie przy szybie Daniłowicza (zdarza się, że rozgrywane tam mecze kolidują z wzmożonym w tym rejonie ruchem turystycznym). Kompleks miał być też magnesem dla turystów oraz atrakcją dla mieszkańców gminy Wieliczka. Niedawno, w związku powierzeniem Polsce i Ukrainie organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, pojawił się projekt, by Psią Górkę wykorzystać jako bazę treningową i mieszkaniową dla jednej z drużyn uczestniczących w Euro 2012. Oczywiście pod warunkiem, że Kraków stanie się areną piłkarskich zmagań.

Wojewoda Maciej Klima, po zapoznaniu się z projektem zagospodarowania Psiej Górki, zaproponował, by miejsce to przedstawić jako jedną z baz dla drużyn uczestniczących w Euro 2012. Psia Górka położona jest w doskonałym miejscu, jest tam dobry dojazd. Będą obiekty treningowe i hotelowe z prawdziwego zdarzenia. Maciej Klima zapowiedział, że poprze tę inicjatywę - informują pracownicy Działu Public Relations Kopalni Soli.

Tekst (JOL)

Reklama