Warszawa: Nowe stadiony i hale

źródło: legia.net / Gazeta Prawna; autor: Gutek

Zarząd województwa mazowieckiego wytypował 61 inwestycji sportowych, które mogą ubiegać się o dotacje ze środków Totalizatora Sportowego. Wartość realizowanych inwestycji sięga 202 mln zł, a dotacje z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej przekroczą 18,8 mln zł.

Reklama

W tym roku na Mazowszu jest przychylny klimat dla inwestycji sportowych. Znajdą się też odpowiednie środki na realizację wspierane z dotacji Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

- O ile w Warszawie w ubiegłym roku przeznaczyliśmy na ten cel 29 mln zł, to w 2007 roku chcemy już wydać 86 mln zł - zapowiedział na konferencji z udziałem posłów zainteresowanych rozwojem sportu i samorządowców dyrektor stołecznego Biura Sportu i Rekreacji Wiesław Wilczyński.

Zbudowany ma być kompleks sportowy z pełnowymiarowym boiskiem otoczonym ośmiotorową bieżnią tartanową i z trybunami na 3 tys. miejsc, kortami tenisowymi, boiskami do siatkówki i koszykówki w kampusie uczelni na Ursynowie. Obiekt ma kosztować ok. 22 mln zł i być gotowy w 2008 roku.

Oryginalny pomysł

Tor łyżwiarski na Stegnach ma być przykryty dachem w kształcie statku kosmicznego o rozmiarach 100 m na 240 m, wspartym na dźwigarach z klejonego drewna. Obok powstanie sześć kortów i hotel na 150 miejsc. Koszt inwestycji to ok. 100 mln zł, a obiekt zamierza sponsorować Totalizator Sportowy. Budowa powinna ruszyć w 2008 roku. - Wszystko ma być gotowe za dwa i pół roku - zapewnił architekt, prof. Wojciech Zabłocki.

Stadion Narodowy na 50-70 tys. miejsc mógłby powstać obok zrujnowanego Stadionu X-lecia. Sam Stadion X-lecia zmieniłby się w park wypoczynkowy, a gotowe wały w alejki dla spacerowiczów.

Inwestycje w dzielnicach

O przyszłych obiektach sportowych mówili też burmistrzowie kilku dzielnic. - Włochy mają już pozwolenie na budowę zespołu sportowo-rekreacyjnego - pochwalił się burmistrz dzielnicy Michał Wąsowicz. Obiekt złożony z hali sportowej, krytej pływalni, ośrodka fitness i centrum rozrywki ma kosztować 25 mln zł, a budowa ruszy jeszcze w tym roku.

Również w 2007 roku rozpocznie się budowa podobnych obiektów w Wesołej za ponad 11 mln zł -zapewniał burmistrz Edward Kłos.

Na terenie klubu Hutnik na Bielanach za 219 mln zł mają powstać wielofunkcyjna hala sportowa, stadion, kryta pływalnia, skate park i ścieżki rowerowe - mówił burmistrz Bielan Zbigniew Dubiel.

Na Targówku zaś planowana jest budowa ogromnej hali sportowej Varsovia Arena na ponad 20 tys. widzów.

Hale i pływalnie

Na liście inwestycji w ramach Programu Rozwoju Bazy Sportowej Mazowsza znalazły się m.in. budowy hal sportowych i sal gimnastycznych w Makowie Mazowieckim i Wiskitkach, Dylewie, Iłowie, Mławie, Nowym Dworze Mazowieckim, Ostrowi Mazowieckiej i Rząśniku.

Powstaną też kryte pływalnie: w Mińsku Mazowieckim (17,8 mln zł), Ostrowi Mazowieckiej (13,4 mln zł) i Pułtusku (9 mln zł). W latach 2002-2006 na budowę nowych obiektów sportowych oraz modernizację i remonty istniejących przeznaczono 130,7 mln zł. Wybudowano 220 hal sportowych, 15 krytych pływalni i 42 boiska sportowe.

Reklama