Nowe projekty: Ukraina

źródło: własne; autor: Redakcja

Dziś prezentujemy 3 koncepcje stadionów u naszych sąsiadów. W Charkowie i Iwano-Frankiwsku modernizacje, we Lwowie nowy obiekt. Do tego przedstawiamy drugi wariant zadaszenia Stadionu w Kijowie.

Reklama

Najważniejszy z nich to projekt lwowskiego Stadionu Ukraina. PWizja przygotowana przez Beyer + Partners Architekten to niestety wciąż wstępna koncepcja, jednak wyłonienie finalnego projektu powinno nastąpić niebawem. Już w 2009 roku obiekt ma być gotów na przyjęcie pierwszych widzów w liczbie 40 000. Na co dzień swoje mecze będą tam rozgrywać Karpaty Lwów. Obecnie Stadion Ukraina, mimo modernizacji jest przestarzały.

Podobnie sytuacja ma sę z rezerwowym obiektem Euro 2012- Stadionem Metalista Charków, który w tej chwili, choć stale rozbudowywany, nie prezentuje się najlepiej. Prace nad jego rozbudową toczyły się jak dotąd w trzech etapach- 1961-67, 1970-74, a ostatni trwa od 1998 roku. Końcowym efektem będzie odświeżony kompleksowo czterdziestotysięcznik. Przebudowa Stadionu Metalist ma się zakończyć w 2009 lub 2010 roku.

Dziś prezentujemy także drugi wariant zadaszenia Stadionu Olimpijskiego w Kijowie przygotowany przez znaną niemiecką pracownię architektoniczną GMP Architekten. Na swoim koncie GMP ma chociażby 3 stadiony niemieckiego mundialu- Commerzbank Arena, RheinEnergie Stadion i Olympiastadion w Berlinie. Pozostaje tylko zapytać, który wariant ma większe szanse na realizację- postaramy się tego dla Was dowiedzieć.

Na koniec najskromniejszy dodawany dziś obiekt. To Stadion Rukh, który do niedawna miał pojemność 16 000. Obecnie od roku trwają prace nad odnowieniem istniejących trybun, zadaszeniem i powiększeniem go do przynajmniej 20 500 miejsc. Inne źródła mówią nawet o 24 000 krzesełek. Stadion nie będzie gościł Euro 2012, ale może służyć jako obiekt treningowy, dzięki bliskości ze Lwowem.

Reklama