Dziś w Glasgow Finał Pucharu UEFA

źródło: własne; autor: Michał

Broniąca tytułu Sevilla spotka się z Espanyolem Barcelona na narodowym stadionie Szkocji- Hampden Park. To dziesiąty w historii mecz finałowy rozgrywany na wybranym przed sezonem obiekcie.

Reklama

Chciałoby się powiedzieć- na nautralnym obiekcie, ale dwa lata temu do finału doszedł Sporting Lizbona, a mecz odbywał się na jego obiekcie- Estádio José Alvelade XXI. W tym roku do takiej sytuacji nie doszło, ponieważ na Hampden Park zagrają dwie hiszpańskie drużyny. Za to kibice Sevilli mają okazję do rewanżu na Szkotach za finał z 2003 roku. Wtedy to na mecz z FC Porto rozgrywany właśnie w Sewilli, na Estadio Olimpico de la Cartuja zjechało do miasta prawie 50 000 kibiców Celtiku. Wielu z nich nie miało możliwości wejścia na stadion, dlatego skutecznie zajęli centrum miasta. Dziś role się zapewne odwrócą- Plac Jerzego i pobliskie puby zajmą Hiszpanie.

Hampden to jeden z największych obiektów w Szkocji- ma pojemność 52 000 miejsc. Powstał w 1903 roku. Na co dzień stadion nie jest w pełni wykorzystywany, ponieważ swoje mecze gra tutaj Queens Park FC- trzecioligowy klub ze Stolicy. Za to do ostatniego miejsca obiekt zapełnia się podczas meczów reprezentacji Szkocji czy finałów Pucharu Szkocji, które tu się właśnie odbywają. A trzeba wiedzieć, że dzisiejsza pojemność 52 000 to niewiele w porównaniu z dawnymi możliwościami obiektu. Mecz między Szkocją a znienawidzoną Anglią w 1937 roku obejrzało tutaj... 149 415 kibiców! Taki wynik, choć imponujący, nie dziwi miejscowych. Jeszcze na finale Ligi Mistrzów w 1960 (a finał LM odbywał się na Hampden aż trzy razy) na widowni zasiadło 130 000 sympatyków futbolu. Obecna pojemność została usatlona podczas ostatniej renowacji- w 1999 roku. Więcej informacji i ciekawostek o Hampden Park znajdziecie w publikacji Hampden Park - ponad sto lat istnienia. Zapraszamy do lektury.

Finał Pucharu UEFA wraca do Szkocji po dokładnie 20 latach, choć pierwszy raz jego areną będzie Hampden Park. Wcześniej, w sezonie 1986/7, w finale spotkały się Dundee United i IFK Goeteborg. Wtedy rozgrywano jeszcze dwa mecze na boiskach obu zespołów, więc mecz w Szkocji odbył się na Tannadice Park. Zmiana w systemie rozgrywania finałów przyszła dopiero w sezonie 1997/8. Od tego czasu rozgrywano już mecze na wyznaczonych wcześniej stadionach. Każdy obiekt, który chce gościć finał tego Pucharu musi uzyskać przynajmniej 4 gwiazdki od UEFA. Jak dotąd gospodarzami były:

Ustalono już także dwa kolejne obiekty finałowe na sezony 2007/2008 i 2008/2009. Będą to City of Manchester Stadium oraz Şükrü Saracoglu Stadyumu.

Reklama