Wrocław: Stadion na miarę Europy

źródło: szlachta.wroclaw.pl

Do 2012 roku na terenie wrocławskich Maślic przy ul. Drzymały ma stanąć najnowocześniejszy stadion w Polsce.

Reklama

Już dzisiaj jest kilku potencjalnych inwestorów, chcących wybudować ten obiekt: - Mamy obecnie trzy firmy, które pokazują nam jak ten teren ma wyglądać, cieszy nas takie zaangażowanie – mówi Michał Janicki, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocław. Wśród tych firm wymienia się takie potęgi jak Amorim Imobilaria, MAG Partners, Buro Happold czy Alpine Mayreder – firmę, która postawiła Allianz Arena w Monachium, jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie.

Skomplikowany temat

Miasto odda w ręce inwestora 21-hektarową działkę, teren na stadion szacuje się na 6ha, natomiast na reszcie działki firma będzie miała dowolność: - Na razie nie planujemy jedynie budowy strefy mieszkalnej, aczkolwiek jeden z deweloperów sugeruje, że w obecnej sytuacji, w jakiej znajduje się miasto, byłby to dobry pomysł, więc sprawa pozostaje otwarta – dodaje Janicki. Jak twierdzi dyrektor jeszcze w tym tygodniu zostanie rozpisany przetarg na firmę doradczą: - Przygotowuje nam to jedna z najlepszych kancelarii w Polsce, jednak temat jest dość skomplikowany – zastrzega.

Zyskać jak najwięcej

Miastu zależy, aby wybrać inwestora, który zaoferuje najlepsze warunki: - Na zachodzie prócz finansowania stadionu, inwestorzy wspierają dodatkowo miejscowe kluby, będziemy chcieli doprowadzić do tego również we Wrocławiu – przekonuje Janicki. Równie ciekawą a zarazem „wartościową” kwestią jest nazwa stadionu, pan Dyrektor twierdzi że jest to na razie sprawa otwarta: - Jeśli jakiś sponsor zaoferuje duże pieniądze i powie, że stadion ma nazywać się tak i tak to się zgodzimy, natomiast jeśli nie znajdziemy takiej firmy, to na pewno nazwa obiektu będzie ściśle powiązana ze Śląskiem Wrocław lub Wrocławiem, być może ogłosimy też konkurs na nazwę stadionu – wyjaśnia. Jak udało nam się dowiedzieć koszt wybudowania tego obiektu to minimum 60 mln euro.

Europejskie standardy

Ma być to stadion typowo piłkarski, z możliwością organizacji koncertów, na co ma pozwalać technologia, dzięki której płyta boiska nie będzie niszczona: - Chcemy by murawa była tuż przy trybunie, tak jak pokazują europejskie standardy – tłumaczy Janicki. Wrocławski obiekt ma mieścić około 40 tys. widzów.

EURO 2012 i Śląsk Wrocław

W przypadku wygrania zmagań o organizację Euro 2012 to właśnie stadion przy ul.Drzymały zostanie zgłoszony ze strony Wrocławia, a nie jak dotąd planowano Stadion Olimpijski. Obiekt na Maślicach ma stać się areną polskiej kadry, jednak na co dzień ma być stadionem, na którym swoje mecze będzie rozgrywał Śląsk Wrocław: - Chcemy odciążyć klub, jego występy będzie finansować miasto lub inwestor, to jednak dopiero zostanie ustalone – przypomina Janicki.

To dobry pomysł!

Maślice to cicha i spokojna okolica, jednak mieszkańcy odnoszą się do pomysłu pozytywnie: - To dobry pomysł i zdecydowanie go popieram, tym bardziej, że jest to jedno z niewielu miejsc na terenie Wrocławia, gdzie znajdzie się miejsce na taką inwestycję – stwierdza mieszkaniec Maślic Małych.

Radosław Gulczyński, Szlachta z Wrocławia (szlachta.wroclaw.pl)

Reklama