Juszczenko szefem krajowego komitetu organizacyjnego Euro 2012

źródło: PAP / 90minut.pl

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko stanął na czele krajowego komitetu organizacyjnego finałów piłkarskich mistrzostw Europy, Euro 2012. Taką decyzję zawiera dekret podpisany przez głowę państwa.

Reklama

W komitecie znaleźli się oprócz prezydenta także między innym: szef Federacji Futbolu Ukrainy (FFU) Hryhorij Surkis oraz biznesmeni: najbogatszy Ukrainiec i właściciel Szachtara Donieck Rinat Achmetow, znany bankier Ihor Kołomojskyj i szef Związku Przemysłowego Donbasu Serhij Taruta.

Juszczenko zobowiązał również ukraiński rząd do opracowania planu działań w latach 2007-2012. Plan ma uwzględniać przyspieszenie budowy stadionów w Doniecku i Dniepropietrowsku (powstają one za prywatne pieniądze Achmetowa i Kołomojskiego), a także rekonstrukcję stadionów w Kijowie, Lwowie, Odessie i Charkowie, które mają być oddane do użytku do roku 2010.

Prezydent zlecił też rządowi modernizację ukraińskiej sieci komunikacji. Zalecił także rozbudowę portów lotniczych oraz opracowanie strategii, która planu rozwoju turystyki na Ukrainie.

Juszczenko wskazał w dekrecie, że finansowanie Euro 2012 będzie prowadzone ze środków państwowych oraz "innych źródeł zgodnych z ukraińskim prawodawstwem".

Reklama