Prace na Stanley Park zawieszone

źródło: własne / BBC

Właściciele Liverpoolu postanowili wstrzymać prace przygotowawcze na placu budowy. Chcą jeszcze raz przejrzeć projekt, by poszukać możliwości rzbudowy trybun.

Reklama

Obecna pojemność Anfield Road (45 500) jest zdecydowanie zbyt mała by pomieścić wszystkich chętnych kibiców. Jak się jednak okazało, również 60 000 miejsc na planowanym Stanley Park to za mało. Zainteresowanie meczami "The Reds" jest na tyle duże, że na każdy sprzedawany karnet jest ponad 3 chętnych! Łącznie lista wniosków o wejściówkę na cały sezon liczy 80 000 nazwisk, a przecież poza tym klub sprzedaje też jednorazowe bilety.

Olbrzymia popularność zmusiła amerykańskich biznesmenów Hicksa i Gilletta do zweryfikowania planów stadionu. Oficjalnie mówi się, że projekt z 2000 roku wyczerpuje możliwości niewielkiej działki, na jakiej ma powstać. Dodatkowo, okoliczna infrastruktura komunikacyjna może nie podołać jeszcze większemu ruchowi, niż ten zakładany dla sześćdziesięciotysięcznika. Mimo to szefowie klubu postanowili poszukać możlwiości zwiększenia widowni- niekoniecznie muszą to być wielke zmiany.

Tym bardziej, że duża zmiana to też duży problem- znaczące ingerencje w projekcie mogą spowodować wygaśnięcie aktualnego pozwolenia na budowę. Wówczas klub będzie musiał opracować nowy szczegółowy projekt uwzględniający zmiany. Ten znów będzie musiał zostać przyjęty przez władze miasta. Każdy krok to duża strata czasu, a czasu akurat brakuje najbardziej. Jeśli prace na placu budowy nie ruszą jeszcze tej wiosny, ukończenie budowy do 2008 roku bedzie niemożliwe. Przez to klub straci dofinansowanie z publicznych funduszy i UE, a mowa tu o sumie 26mln funtów.

Jeśli uda się zaprojektować większy obiekt i zdobyć pozwolenie na budowę, to nawet potencjalną utratę dofinansoania klub nadrobi wynikami sprzedaży biletów. Każde 10 000 miejsc to ok. 6mln funtów co roku (przy obecnych cenach). Gorzej, jeśli prace będą wstrzymane zbyt długo, a zwiększenie pojemności okaże się niemożliwe.

Zobacz także:

Reklama