Nie ma pieniędzy na dach Śląskiego

źródło: gazeta.pl / PAP

Pięć z siedmiu zgłoszonych przez samorząd woj. śląskiego projektów otrzyma dofinansowanie z unijnych środków, w ramach tzw. rekompensaty dla czterech województw. Dofinansowanie nie uzyskał projekt zadaszenia Stadionu Śląskiego w Chorzowie.

Reklama

Jak poinformował rzecznik marszałka woj. śląskiego, Daniel Trensenberg, pieniądze te dofinansują m.in. budowę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, zakup nowych pociągów do przewozów regionalnych, przebudowę drogi krajowej nr 52 w Bielsku-Białej, budowę bytomskiego odcinka obwodnicy północnej aglomeracji górnośląskiej oraz połączenie Jastrzębia Zdroju z węzłem przyszłej autostrady A-1.

Dofinansowania nie uzyska natomiast projekt, który otwierał listę zgłoszoną przez samorząd - zadaszenie widowni Stadionu Śląskiego za 48 mln euro, z czego 40,8 mln euro miało pochodzić ze środków unijnych. Nie starczyło też pieniędzy na przebudowę drogi krajowej nr 79 w Jaworznie.

Projekty, które otrzymają dofinansowanie, warte są łącznie blisko 172 mln euro. Unijne dofinansowanie wyniesie średnio ponad 82 proc. Najwyższą dotację - 36 mln euro - otrzyma projekt centrum kongresowego w Katowicach.

Sposób podziału środków w środę będzie tematem specjalnej konferencji prasowej marszałka i wojewody śląskiego. Nieoficjalnie przedstawiciele Urzędu mówią, że spodziewali się wyższej kwoty do podziału. We wstępnych deklaracjach resortu rozwoju regionalnego była mowa o 150-200 mln euro, co mogło oznaczać, że 570 mln euro dla czterech regionów nie będzie dzielone po równo.

- Czy można było dostać więcej? Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przyjęło ostatecznie równy podział środków między regiony i otrzymana kwota jest tego konsekwencją. Zamiast pytać, o ile mamy mniej, należy raczej się cieszyć, że mamy o 142,5 mln euro więcej - skomentował Janusz Moszyński, marszałek województwa.

Reklama