Kibice walczą o Meadowbank

źródło: własne / BBC

Tysiące mieszkańców Edynburga włączyło się w walkę o pozostawienie jednego z najważniejszych stadionów w mieście- Meadowbank. Historyczny obiekt ma zostać zniszczony, a na jego miejscu planowane jest osiedle mieszkalne.

Reklama

Kibice i sportowcy użytkujący na co dzień najbardziej wszechstronny kompleks sportowy w stolicy Szkocji, zebrali 3 000 podpisów za ocaleniem przeznaczonego do rozbiórki obiektu. - To fantastyczny odzew, zważywszy, że zaczęliśmy akcję tydzien temu.- podkreśla Kevin Connor, członek stowarzyszenia "Save Meadowbank". - Poza tym, kolejne tysiące ludzi podpisały petycję na papierze. Reakcja społeczeństwa na prawdę była wyjątkowa, ludzie rzeczywiście chcą ocalić Meadowbank.

Kolejną zaangażowaną w akcję grupą jest zawiązane porozumienie pod nazwą "Unite the Clubs". Łączy ono przedstawicieli i sympatyków klubów sportowych, które użytkują stadion. Największym z nich jest drugoligowy zespół piłkarski Edinburgh City FC, ale jest też wiele mniejszych drużyn futbolowych korzystających z kompleksu. Do tego dochodzi rugby, lekkoatletyka i sporty halowe, bowiem przy głównej trybunie stadionu zbudowany został kompleks sal gimnastycznych i sztucznych boisk. Teraz ratować to wszystko chcą dziesiątki zespołów- profesjonalnych i amatorskich. Protestujący zorganizowlai już kilkutysięczny marsz w obronie stadionu, a najnowszym pomysłem jest prośba o wstawiennictwo u Tonny'ego Blaira, który sam jest kibicem pilkarskim.

Władze bez społecznych konsultacji zdecydowały o wyburzeniu położonego w centrum miasta Meadowbank i przeniesieniu jego funkcji do nowego kompleksu w odległym miejscu (Sighthill). Zdecydowana reakcja kibiców i użytkowników jest godna pochwały- zaangażowanie przynajmniej opóźni decyzję, a może ją nawet wstrzymać. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że protestujący przedstawili konkurencyjny projekt odnowienia centrum sportowego, zamiast stawiania tam kilkuset mieszkań. Jutro ma się odbyć wielkie spotkanie wszystkich zainteresowanych ocaleniem tego historycznego budynku.

Meadowbank powstał w 1970 roku jako obiekt Commonwealth Games- najbardziej prestiżowej imprezy sportowej organizowanrej wewnątrz Wspólnoty Brytyjskiej. Imprezę gościł jeszcze raz w 1986 roku i wtedy przeszedł modernizację. Stadion ma oficjalnie pojemność 16 500 miejsc, jednak użytkowana jest tylko trybuna główna z 7 000 krzesełek, pozostałe sektory umieszoczne na nasypach wymagają generalnego remontu. Z posiadającym bieżnię lekkoatletyczną stadionem jest jednak zintegrowany wielofunkcyjny kompleks z halą widowiskową na 2 300 miejsc, trzema sztucznymi boiskami do piłki nożnej / hokeja na trawie, odkrytym torem kolarskim, siłownią, centrum fitness i mniejszymi salami z infrastrukturą do squasha, badmintona, tenisa stołowego i innych sportów.

Reklama