Stadion Lecha będzie za mały na finał LM, ale...

źródło: Gazeta Wyborcza / MS / onet.pl

Docelowo stadion Lecha Poznań ma pomieścić 45 tys. widzów. To o 5 tys. za mało, by w przyszłości kiedykolwiek gościć finał Ligi Mistrzów. Wystarczy jednak do organizacji finału Pucharu UEFA - pod warunkiem spełnienia wielu innych kryteriów.

Reklama

UEFA ma jasne wymagania - wg spełnienia jej kryteriów stadiony mogą otrzymać pięć gwiazdek. Te pięciogwiazdkowe są uprawnione do goszczenia finału Ligi Mistrzów, te czterogwiazdkowe mogą zorganizować finał Pucharu UEFA.

Do grona tych pierwszych obiektów mogą zostać zakwalifikowane tylko te stadiony, które mają 50 tys. miejsc siedzących, do drugich - przynajmniej 30 tys. Żaden z polskich stadionów obecnie nie spełnia wymagań UEFA. Zresztą jak na razie tylko Stadion Śląski ma więcej niż 30 tys. miejsc, ale jego infrastruktura niewiele ma wspólnego z nowoczesnymi stadionami w Niemczech, Hiszpanii czy Portugalii.

Po zakończeniu remontu stadion przy ul. Bułgarskiej miałby pomieścić ok. 45 tys. widzów. - Oczywiście, że chcemy, by UEFA przyznała cztery gwiazdki naszemu stadionowi. Dalsza przebudowa będzie dokonywana właśnie pod kątem spełnienia tych warunków. Inaczej, wspólnie z miastem, nie zawracalibyśmy sobie głowy współpracą z firmą Sportfive, która współuczestniczyła w Niemczech w budowie kilku wielkich i nowoczesnych stadionów - mówi wiceprezes Lecha Arkadiusz Kasprzak. To za mało, by dołączyć do grona obiektów pięciogwiazdkowych. - Nie ma szans na większą pojemność, bo nie przewidują tego plany architektoniczne. Tutaj jesteśmy ograniczeni i tego nie zmienimy - dodaje Kasprzak.

Więcej w "Gazecie Wyborczej"

Reklama