NFL znów na Wembley

źródło: własne / wembleystadium.com

Po 14 latach rozgrywki NFL wrócą na narodowy stadion Anglii. 28. października Miami Dolphins zmierzą się z NY Giants. Spotkanie ma popularyzować futbol amerykański w Europie, a Londyn jako miasto turystyczne w USA.

Reklama

Rozgrywanie prestiżowych meczów narodowej ligi futbolowej poza granicami USA nie jest nowym pomysłem, ponieważ stare Wembley gościło drużyny NFL ośmiokrotnie w latach 1983-1993 (choć nigdy w rozgrywkach ligowych). Tym razem jednak nowe Wembley zostało wybrane jako pierwszy z wielu stadionów poza USA, na których mają się rozgrywać mecze. W latach 2007-2011 co roku dwa mecze mają rozgrywać się w innych krajach.

Wybór Wembley jako pierwszego organizatora nie jest jednak przypadkowy- mecz nastąpi niedługo po otwarciu tego chyba najbardziej znanego stadionu Europy. Poza tym, jak twierdzi burmistrz Londynu Ken Livingston, po wywalczeniu organizacji Olimpiady w 2012 roku miasto chce pokazać swoim mieszkańcom jak najwięcej wielkich imprez sportowych. Stąd kolejne Tour de France wystartuje właśnie z Londynu, a do tego dochodzi pierwszy mecz w historii NFL poza USA. Ma on jednocześnie pokazać Londyn wielkiej amerykańskiej publiczności dzięki transmisji na żywo.

Amerykańska liga cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie, a w samych USA popularność sięga możliwych granic- 97% meczów jest wyprzedanych, mimo że stadiony NFL rzadko mają mniej, niż 60 000 miejsc. W minionym sezonie liga osiągnęła rekordową frekwencję 67 738 osób na mecz.

Reklama