Kraków: Stadiony przegrywają z politykami

źródło: wislakrakow.com / Dziennik Polski

W tegorocznym budżecie miasta Krakowa nie ma środków na budowę kolejnej trybuny stadionu Wisły, a także rozpoczęcie modernizacji stadionu Cracovii oraz kontynuację remontu lodowiska "Pasów".

Reklama

W projekcie budżetu na stadion Wisły zarezerwowano 11,7 mln zł, co starczy jedynie na dokończenie trybuny od strony ul. Reymonta i budowę pawilonu medialnego. Oznacza to, że nie ma pieniędzy na rozpoczęcie przebudowy trybuny C od strony parku Jordana. Tuż przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił na spotkaniu zorganizowanym na stadionie Wisły: - Chciałbym, aby stadion w całości był gotowy w roku 2008, ale jak znam życie, to przesunie się to na rok 2009. Trudno sobie wyobrazić realizację tych planów bez rozpoczęcia budowy trybuny C w tym roku.

Podczas niedawnego uchwalania budżetu pod głosowanie poddano poprawkę radnego PiS Dariusza Olszówki dotyczącą przeznaczenia dodatkowych 10 mln zł na rozpoczęcie w tym roku budowy trybuny C. Za głosowali radni z klubu PiS. Natomiast przeciwni byli, popierający prezydencki budżet, mający większość w Radzie Miasta, radni PO.

-Uważam, że była to decyzja polityczna. Radni PO przegłosowywali tylko proponowane przez siebie poprawki. Skoro sami nie zgłosili dodatkowych pieniędzy na stadion Wisły, to inwestycja zapewne zostanie przerwana - mówi radny Olszówka, który zgłosił też poprawkę, aby w budżecie znalazło się 7 mln zł na rozpoczęcie przebudowy stadionu Cracovii. Poprawkę o przeznaczenie 12,5 mln zł na rozpoczęcie przebudowy stadionu Cracovii oraz 7,5 mln zł na dokończenie modernizacji lodowiska Cracovii zgłosił natomiast radny Stanisław Rachwał (PiS). I tym razem radni PiS byli za, a radni PO przeciw. Tymczasem jeszcze niedawno na Komisji Sportu i Turystyki Rady Miasta Krakowa radni PO i PiS wspólnie głosowali za wprowadzeniem wspomnianych poprawek.

- Jestem rozżalony tą sytuacją. Mam w pamięci noworoczny trening Cracovii, podczas którego prezydent Majchorwski obiecywał, że stadion Cracovii będzie gotowy za dwa lata. Okazało się, że była to obietnica bez pokrycia - mówi radny Rachwał.

Paweł Sularz, przewodniczący klubu radnych PO, wyjaśnia: - Na przebudowę stadionu Cracovii nie ma jeszcze warunków zabudowy, nie mówiąc o pozwoleniu na budowę. Trudno więc rezerwować pieniądze w budżecie na tego typu inwestycję tylko dla dobrego samopoczucia niektórych osób. Środki na przebudowę stadionu Cracovii są natomiast rezerwowane w planach inwestycyjnych od roku 2008. W przypadku stadionu Wisły na ten rok jest 11,7 mln zł. Więcej nie ma, bowiem musimy się liczyć z możliwościami budżetowymi gminy. Są natomiast planowane środki na kontynuację tej inwestycji w kolejnych latach.

Krystyna Kollbek-Myszka, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa informuje: - Prezydent założył, że nie będzie się rezerwować w budżecie środków na inwestycje, na które nie ma pozwolenia na budowę. W przypadku stadionu Cracovii może ono zostać wydane jeszcze w tym roku. Jeżeli tak się stanie, na inwestycję będzie można przenieść środki z rezerwy albo z zadań, które z różnych przyczyn nie będą mogły być zrealizowane. Podobnie można postąpić w przypadku stadionu Wisły. Będziemy zabiegać o to, żeby ta inwestycja nie została przerwana. Jeżeli Polska wraz z Ukrainą otrzymałaby organizację piłkarskich mistrzostw Europy w roku 2012, to na dalszą rozbudowę obiektu Wisły byłyby środki z budżetu państwa.

Dodaje, że na dalszą rozbudowę stadionu Wisły miasto będzie się też starać o środki z UE. Nabór wniosków ma nastąpić w III albo IV kwartale tego roku. W planach na 2008 r. na rozbudowę stadionu Wisły miasto zarezerwowało 21 mln 120 tys. zł.

Przegłosowane poprawki do budżetu proponowane przez radnych PO dotyczyły głównie przygotowania albo rozpoczęcia budowy boisk wielofunkcyjnych i obiektów sportowo-rekreacyjnych dla młodzieży w różnych miejscach Krakowa. Najwięcej (24 mln 750 tys. zł) w tegorocznym budżecie zaplanowano na rozpoczęcie budowy hali widowiskowo-sportowej na 15 tys. miejsc.

- Na tę inwestycję nie ma jeszcze pozwolenia na budowę, a znalazła się w budżecie. Stadion Cracovii nie mógł, ponieważ nie ma pozwolenia na budowę. Coś tu nie gra - zauważa radny Rachwał.

Oj nie gra... tymbardziej, że na stadion Wisły pozwolenie na budowę jest!

autor: rav (wislakrakow.com)

Reklama