Toruń: Żużlowy obiekt coraz bliżej

źródło: gazeta.pl

Kolejny krok w kierunku budowy nowego stadionu żużlowego. Prezydent miasta ogłosił przetarg na wykonanie tzw. programu funkcjonalno-użytkowego.

Reklama

Program to podstawa projektu budowlanego. Ma zawierać m.in. • opis lokalizacji poszczególnych obiektów zaplanowanych na stadionie • przebiegu dróg wewnętrznych • ich połączeń z drogami dojazdowymi do obiektu, który ma spełniać wymogi Polskiego Związku Motorowego oraz Międzynarodowej Federacji Motocyklowej. - W ramach programu wykonawca przygotuje szacunkowy kosztorys inwestycji, którego górną granicę ustalono na 31 milionów złotych - mówi rzecznik prezydenta miasta Marcin Czyżniewski.

Oferty można składać do 22 stycznia, a dokumentacja powinna być gotowa 31 maja.

Marcin Maksim, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta: - Chcielibyśmy zrealizować inwestycję w systemie "projektuj i buduj", co skróci czas budowy. Liczymy, że prace nad projektem ruszą na przełomie sierpnia i września, więc dokumentacja byłaby gotowa w lutym przyszłego roku. A na budowę potrzeba kolejnych dziewięciu miesięcy.

Stadion, który powstanie między lotniskiem, a dawnymi zakładami "Polchem" ma być gotowy na początku 2009 r. Pieniądze na jego budowę będą pochodziły ze sprzedaży gruntów, na których znajduje się obecny obiekt przy ul. Broniewskiego. Jego lokalizacja jest kontrowersyjna - tuż obok osiedla. Mieszkańcy narzekają na hałas, jaki tworzy się podczas treningów oraz meczów oraz problemy z parkowaniem. Mecze żużlowe ogląda przeciętnie ok. 8 tys. widzów - to oznacza paraliż na okolicznych miejscach przeznaczonych dla samochodów.

O grunty pod obecnym stadionem walczą dwie firmy - toruńska Nesta Bis oraz brytyjski developer Helical. Ten drugi planuje na miejscu obiektu postawienie centrum handlowego, jedynego w zachodniej części Torunia. Podobne plany, ale na wykupionym obok terenie ma Nesta Bis. Aby zablokować konkurenta chce kupić grunty, na których miałaby się rozpocząć budowa bloków mieszkalnych. Przetarg na grunty zaplanowany jest na 31 stycznia.

Reklama