Budowa Narodowego Centrum Sportu - miasto nie pomoże

źródło: gazeta.pl

Miasto nie będzie współfinansować budowy Narodowego Centrum Sportu, które ma powstać na terenach warszawskiego Stadionu X-lecia do 2010 roku - poinformowała w czwartek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Reklama

Pod koniec listopada ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła projekt uchwały w sprawie budowy Narodowego Centrum Sportu. Rządowy projekt zakłada, że budowa Centrum będzie finansowana z budżetu państwa, Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej oraz środków budżetowych stolicy. Szacuje się, że koszt budowy kompleksu wyniesie około 1,2 mld złotych, z czego 800 mln zł pochodzić ma z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Pełniący funkcję prezydenta stolicy Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) w budżecie miasta na 2007 rok przewidział 5 mln zł na prace przygotowawcze budowy Centrum. Projekt budżetu prezydent miasta musi przedłożyć Radzie Warszawy i Prezesowi Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO).

- Wczoraj z wiceprezydentami analizowaliśmy każdą propozycję budżetu z różnymi opiniami. Otrzymaliśmy dokument od RIO, z którego wynika, że miasto nie może finansować budowy na stadionie X-lecia z budżetu miasta, ponieważ jest to inwestycja rządowa. Takie są przepisy - powiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. RIO decyzję swoją podjęła na podstawie ustawy o finansach publicznych.

Na około 30 hektarach prawobrzeżnej Warszawy powstać ma wielofunkcyjny Stadion Narodowy z trybunami mogącymi pomieścić 70 tysięcy widzów, hala sportowo-widowiskowa na 15 tys. widzów oraz pływalnia o wymiarach olimpijskich z trybunami na 4 tys. osób.

Reklama