42 mln złotych za przebudowę stadionu Zawiszy

źródło: gazeta.pl

Zmienia się koncepcja przebudowy stadionu Zawiszy. Podwyższone będą trzy części trybun, a nie tylko jedna, jak przewidywał pierwszy projekt. Być może razem z nową bieżnią powstanie także nowoczesna, podgrzewana murawa piłkarska.

Reklama

Największy obiekt sportowy w Bydgoszczy będzie całkowicie zmodernizowany z okazji przyszłorocznych mistrzostw świata juniorów w lekkiej atletyce. - Jeśli chodzi o stronę logistyczną, to największa impreza sportowa, jaka kiedykolwiek odbyła się nie tylko w Bydgoszczy, ale także w kraju - mówił wczoraj podczas posiedzenia komisji sportu i turystyki rady miasta Krzysztof Wolsztyński, wiceprezes Polskiego Związku Lekkoatletycznego i szef komitetu organizacyjnego MŚ.

W lipcu 2008 r. do Bydgoszczy przyjedzie ponad 1000 sportowców i drugie tyle członków stu kilkudziesięciu reprezentacji z całego świata. Aby zorganizować taką imprezę, należało zmodernizować stadion Zawiszy. Koszt jego przebudowy wyniesie 41,9 mln zł. Połowę zapłaci miasto, a drugą część obiecało Ministerstwo Sportu. Szef resortu Tomasz Lipiec już przekazał 10 mln na początek prac.

- W tym roku miasto już zainwestowało 5,6 mln w Zawiszę. Ponad połowę kosztowało nowe boisko ze sztuczną trawą - mówi zastępca prezydenta Lucyna Kojder-Szweda.

Do końca stycznia do Ministerstwa Sportu powinien wpłynąć gotowy projekt. Wczoraj przedstawił go radnym szef Pracowni Architektonicznej Arus Grzegorz Jaworski. Zawisza całkowicie zmieni swój wygląd. - Pod względem infrastruktury lekkoatletycznej spełni wszystkie wymogi IAAF. Jeśli chodzi o jego piłkarskie oblicze, stanie się obiektem tzw. I klasy FIFA. Do klasy Lux zabraknie tylko odpowiednio dużej widowni, bo wymagane jest 30 tys. miejsc - mówi Jaworski.

Najbardziej widoczną i kosztowną częścią remontu, którego koniec zaplanowano na maj 2008 r., będzie oczywiście przebudowa trzech trybun stadionu. - Plany już mamy, a w ciągu dwóch tygodni będzie gotowa wizualizacja obiektu - tłumaczy Jaworski.

Jak zmieni się Zawisza

trybuny

W obecnym kształcie, poza dodaniem z jej tyłu szklanej ściany zasłaniającej przed wiatrem, pozostanie tylko trybuna A (od strony kortów). Dziś to tzw. główna trybuna stadionu, ale po modernizacji stanie się nią trybuna przeciwległa (od strony ul. Gdańskiej). Zostanie podwyższona, a w jej wnętrzu będą cztery kondygnacje, na których znajdą się m.in. szatnie, magazyny, sale konferencyjne, restauracje itp. - Te pomieszczenia mają dla klubu zarabiać - tłumaczy Jaworski. Nad nową trybuną B powstanie 80-m dach. - Najważniejsze w nowym projekcie jest jednak odsłonięcie stadionu od strony ul. Gdańskiej - tłumaczy Jaworski. Zniknie bowiem amfiteatr i główne wejście na stadion znajdzie się w tym centralnym miejscu.

Podwyższone i bardziej strome będą też obie trybuny na łukach. Pojemność stadionu zostanie zwiększona do 20200 miejsc (tzw. I klasa FIFA).

tartan

Nowa bieżnia z dziewięcioma, a nie ośmioma jak obecnie torami, powstanie już w tym roku za około 3 mln zł. Będzie niebieska, tak jak np. na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Najprawdopodobniej prosta z metą zostanie przeniesiona pod obecną trybunę B.

boisko piłkarskie

W planach była wymiana murawy i zamontowanie jej ogrzewania, ale dopiero po wymianie tartanu. - Trzeba się zastanowić nad zmianą kolejności, bo inaczej podczas prac nad murawą zniszczona zostanie zewnętrzna warstwa tartanu - ostrzegał wczoraj radnych szef Arusa. Problem w tym, że prace nad boiskiem będą kosztować dodatkowo około 3,5 mln zł. Radni komisji sportu przegłosowali jednak wczoraj wniosek, by prezydent uwzględnił już w tym roku te dodatkowe, ale niezbędne koszty.

telebim

Nowy ekran o powierzchni 40 mkw. zamontowany zostanie na stadionie. Będzie można go przenosić. Kiedy nie będzie sportowych imprez, zawiśnie na ścianie nowej trybuny B od strony ul. Gdańskiej. - Przyda się tam do prezentacji reklam i celów komercyjnych klubu - wyjaśniał Jaworski.

bezpieczeństwo

Powstanie całkowicie nowy system monitoringu wzorowany na stadionach angielskich i piłkarskim obiekcie Kolportera Kielce. Widzów będzie obserwowało 150 kamer. - Zasadą tego systemu jest pozbawienie anonimowości wszystkich kibiców. Każdy będzie rozpoznawalny - mówi projektant stadionu.

Dzięki temu można będzie zlikwidować 2,5-m płot oddzielający widownię od boiska.

autor: Wojciech Borakiewicz

Reklama