Modernizacja stadionu Zawiszy

źródło: gazeta.pl

- Zawisza to wielka skarbonka, do której miasto ciągle coś wrzuca - mówi prezydent Konstanty Dombrowicz. W latach 2007-2008 dorzuci kolejne kilkadziesiąt milionów złotych na gruntowną przebudowę stadionu

Reklama

Modernizacja stadionu Zawiszy ma kosztować ponad 40 milionów złotych. Na razie tylko 10 milionów daje Ministerstwo Sportu - Liczymy, że dorzuci więcej - stwierdza Dombrowicz.

Co powstanie za te pieniądze? Najwięcej będzie kosztować nowa zadaszona trybuna B. Modernizacja największego stadionu w Bydgoszczy odbywa się z okazji lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów, które gościć będziemy na Zawiszy w 2008 roku. - Stadion spełnia normy IAAF, ale czas ucieka i obiekt jest coraz starszy - mówi prezydent Konstanty Dombrowicz. Przypomnijmy, że został zbudowany w latach 50. W ciągu ostatnich lat zyskał np. dach nad główną trybuną, ale w swej głównej konstrukcji nie zmienił się wiele.

Do maja 2008 roku będzie wyglądał całkowicie inaczej. Planuje się przede wszystkim generalną przebudowę trybuny B (od strony ul. Gdańskiej). Powstanie całkowicie nowa, zadaszona konstrukcja. Pod trybuną będą znajdować się sale konferencyjne, pomieszczenia odnowy biologicznej i magazyny. Widownia będzie oczywiście wznosić się stromo nad tartanem i boiskiem piłkarskim. - Dzięki nowej konstrukcji wzrośnie też liczba miejsc na stadionie - wyjaśnia Dombrowicz. Obecnie na Zawiszy jest 17 tys. krzesełek, będzie ich 20 tys. (niemal połowa pod dachem).

Już w 2007 roku zostanie wymieniony tartan. W planach jest też założenie ogrzewania boiska i wymiana murawy - Ale te pracy wykonamy, jeśli piłkarze Zawiszy awansują do I ligi - mówi prezydent.

Naprzeciwko obecniej działającej świetlnej tablicy powstanie telebim o rozmiarach 8 na 5 metrów. Stadion zyska też nowe nagłośnienie i monitoring.

To jedna część planu. Drugą jest wyburzenie znajdującego się przy ul. Gdańskiej amfiteatru. - Powiedzmy sobie szczerze, że i on sam i jego otoczenie wygląda szpetnie. To się zmieni - opowiada prezydent Bydgoszczy. Na miejscu amfiteatru powstanie parking. Z tej strony będzie też głowne wejście na stadion.

Niestety nie zniknie najprawdopodobniej brzydka bryła niedokonczonego hotelu, który jest obecnie nielegalną noclegownią dla bezdomnych. To bowiem własność Agencji Mienia Wojskowego. AMW kilka razy chciała już sprzedać ten budynek, ale nikt się jeszcze nie zgłosił - Gdyby agencja chciała go miastu przekazać za darmo, to proszę bardzo, ale kupować go nie będziemy - wyjaśnia Dombrowicz.

Miastu udało się jednak porozumieć z wojskiem w sprawie przekazania klubowi terenów przy ul. Powstańców Warszawy, gdzie obecnie znajduje się parking dla aut wojskowych. Będą tam, jak przed komunalizacją, ponownie piłkarskie boiska.

- Moim zdaniem umowa komunalizacyjna z wojskiem nie była dla miasta korzystna. Należało przejąć całość, a wykrojono z niego co bardziej łakome kąski - opowiada Dombrowicz o umowie, którą zawarł jego poprzednik Roman Jasiakiewicz, obecnie rywal w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Prace modernizacyjne na stadionie Zawiszy rozpoczną się na początku 2007 roku. Mają się skończyć do maja 2008. - Nie będą przeszkadzać przy przeprowadzaniu imprez sportowych np. meczów piłkarskich. Wszystko zostanie odpowiednio zabezpieczone - zapewnia prezydent Bydgoszczy.

Wojciech Borakiewicz, Gazeta Wyborcza, 17.11.2006

Reklama