Szwecja buduje nowy stadion narodowy

źródło: Gazeta.pl

Szwedzki związek piłki nożnej (SvFF) zbuduje nowy stadion narodowy w Sztokholmie, który ma być najnowocześniejszym obiektem w Europie. Ukończenie budowy stadionu, o pojemności 50 tysięcy widzów, nastąpi w 2011 roku, a koszta wyniosą 200 milionów euro.

Reklama

Stadion zostanie wybudowany na trenie gminy Solna gdzie obecnie znajduje się stadion narodowy Rasunda. Nowy obiekt będzie kompleksem użytkowym z hotelem, centrum kongresowym i handlowym. W pobliżu wybudowany zostanie też kompleks mieszkalny z dwoma tysiącami apartamentów. W sumie na terenie nowego kompleksu powstanie ok. 10 tys. nowych miejsc pracy.

Budowa zostanie przeprowadzona przez firmę składającą się z pięciu partnerów - SvFF, władz gminy Solna i trzech firm developerskich. Firma otworzyła swoje biura na miejscu budowy w środę i ten dzień uważany jest za początek budowy obiektu.

Stadion będzie miał rozsuwany dach i podgrzewaną murawę, dzięki czemu będzie mógł funkcjonować przez cały rok goszcząc imprezy sportowe i koncerty. - To będzie najnowocześniejszy obiekt tego typu w Europie - powiedział sekretarz generalny SvFF Sune Hellstroemer.

SvFF rozważał modernizację Rasundy lecz okazało się, że koszta będą niewiele niższe niż wybudowanie nowego obiektu. W dodatku stadion Rasunda byłby nieczynny przez przynajmniej dwa lata.

- W ten sposób Rasunda będzie arena meczów reprezentacji w latach 2006-2011 a po zakończeniu budowy nowego obiektu stary stadion zostanie sprzedany. Uzyskamy też znaczne wpływy ze sprzedaży nazwy obiektu, który przyjmie nazwę jednej z największych szwedzkich firm - powiedział Hellstroemer.

Podkreślił, że "nowoczesny obiekt będzie wizytówką Szwecji i aglomeracji sztokholmskiej" dodając, że władze Sztokholmu nie biorą udziału w finansowaniu tej inwestycji.

Już teraz firma budująca stadion planuje imprezy tak, aby obiekt przynosił zyski od pierwszego dnia działalności. W pierwszym roku działania obiektu przewidziano przynajmniej 45 imprez, meczów i koncertów dla 1,2 miliona publiczności.

Reklama