Nowe stadiony: Paragwaj, Chile, Boliwia i Peru

źródło: własne

Po 30 tygodniach kończymy drugą sondę. Oddaliście w tym czasie 18 000 głosów, za które bardzo Wam dziękujemy! Z problemami po drodze i drobnym wyjątkiem, wprowadzamy dziś ostatnie cztery kraje z sondy.

Reklama

Drobny wyjątek to Wenezuela. Tymczasowo rezygnujemy z dodawania tamtejszych obiektów, ponieważ w przyszłym roku kraj ten będzie organizował Copa America i przy tej okazji przybędzie ciekawych aren, a nam z pewnością materiałów. W tej chwili nie mamy dość zdjęć nawet na początek wenezuelskiego działu. Jeśli możecie pomóc w ich pozyskaniu- piszczie do nas!

Dziś serwis wzbogaca się więc o 4 nowe kraje. Ich prezentacje- co niestety normalne w przypadku Ameryki Łacińskiej- będą raczej skromne, ale z czasem mamy zamiar je rozbudowywać. Zgodnie z liczbą otrzymanych głosów pierwszy jest Paragwaj. Na początek 6 stadionów- niestety niemal bez informacji na ich temat (to postaramy się jeszcze poprawić w najbliższym czasie). Są to obiekty o żelbetowych konstrukcjach, wszystkie posiadają sztuczne oświetlenie i w przeważającej większości w ostatnich latach przeszły modernizacje, głównie przy okazji Copa America, które Paragwaj organizował w 1999 roku i, co nie jest w Ameryce Południowej normą- większość dysponuje krzesełkami. Uwagę zwracają jak zwykle na tym kontynencie barwnie pomalowane wylewki na trybunach. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji paragwajskich stadionów.

Chile przedstawia się liczebnie skromniej, dział zawiera cztery obiekty- wszystkie zlokalizowane w stolicy kraju. Największy z nich- Estadio Nacional, jak nazwa wskazuje jest narodowym obiektem i namiastkę atmosfery panującej podczas meczów reprezentacji możecie obserwować na pierwszym zdjęciu w jego prezentacji. Zbudowany prawie 70 lat temu gigant był wzorowany na Olympiastadion w Berlinie. W jego historii znajduje się krwawy epizod, bowiem w roku 1973 (od września do listopada) służył jako... obóz koncentracyjny. Mężczyzn przetrzymywano na trybunach i boisku, kobiety w należącym do kompleksu basenie i przyległych budynkach. Szatnie i korytarze były miejscem tortur i morderstw wielu spośród 40 000 więźniów.

Z Peru dodajemy zaledwie dwa, ale za to bardzo interesujące stadiony. Pierwszy z nich, narodowy Estadio Nacional José Diaz mimo olimpijskiej konstrukcji dysponuje niezwykle stromymi trybuami, mogacymi pomieścić niemal 50 000 widzów. Każdy z nich ma do dyspozycji siedzisko, a wiele miejsc jest zadaszonych, co jest śladem po niedawnej modernizacji obiektu. Mimo że prezentuje się okazale i tak nie może się równać z Estadio Teodoro Fernández. Wzniesiony zaledwie 6 lat temu gigant należy do jednej z najlepszych drużyn w kraju- Universitario de Deportes i może pomieścić ponad 80 000 widzów, w tym aż 20 000 w komfortowych lożach!

Boliwijskie stadiony także mają skromną reprezentację, to trzy obiekty o zupełnie różnym standardzie. Najmniejszy, dziesięciotysięcznik z Santa Cruz jest zupełnie przeciętnym stadionem, za to narodowy Estadio Hernando Siles w La Paz jest pięć razy większy i podobnie jak jego peruwiański odpowiednik może pomieścić na stromych trybunach prawie 50 000 widzów, tyle że w dwóch poziomach. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami znajduje się Estadio Ramón Aguilera Costas.

Nowa sonda pojawi się na stronie już w najbliższych dniach, znajdą się w niej nowe kontynenty, o które prosiliście: Afryka i Australia. Postaramy się też uzupełnić Europę. W związku z tym bądźcie czujni i, mimo że nie startujemy w żadnych wyborach, liczymy na Wasze głosy!

Reklama