Nowe stadiony: Ekwador, Urugwaj i Kolumbia

źródło: własne

Choć dodajemy aż trzy nowe kraje, prezentacje zawierają tylko 8 stadionów. Przyczyną, jak zwykle, jest brak odpowiednich zdjęć. W tym przypadku często brak jakichkolwiek zdjęć.

Reklama

Dziś dodajemy już drugi stadion Barcelony, tyle że tym razem chodzi o ekwadorską Barcelonę S.C. A jednak są pewne podobieństwa. Podobnie jak FC Barcelona w Europie, ta ekwadorska jest jednym z najbardziej znanych na kontynencie południowoamerykańskim. Ich stadiony również mają jedną wspólną cechę: są olbrzymie. I choć Camp Nou ma większą pojemność, to Estadio Monumental Isidro Romero Carbo (do 1997 roku Estadio Monumental de Barcelona) ze swoimi 83 000 miejsc nie ustępuje mu wiele. Mało tego- oferuje nieporównanie więcej miejsc w lożach, więcej widzów ma także dach nad głową. Pozostałe dwa obiekty nie są tak efektowne, choć mieszczą powyżej 40 000 widzów każdy.

Urugwaj w tej chwili reprezentują jedynie dwa stadiony. Za to jeden z nich należy do najbardziej charakterystycznych na świecie, czego dowodzi umieszczenie go przez FIFA na liście najbardziej klasycznych aren futbolu (onok np. Maracany, San Siro czy Wembley). Mowa tu o narodowym obiekcie, Estadio Centenario. Jak już wskazuje nazwa (Stadion Stulecia), obiekt wzniesiono z okazji setnej rocznicy niepodległości kraju, a jego pojemność wynosiła wówczas (w 1930 roku) 100 000 miejsc. Był główną areną Mundialu w 1930 roku i to na nim w finale Urugwaj sięgnął po mistrozstwo świata. Ale nie tylko dlatego miejsce to ma wyjątkową wartość dla kibiców- z dwudziestu pojedynków z Brazylią rozegranych tutaj „Canarinhos” wygrali tylko dwa. Konstrukcja jest bardzo charakterystyczna: mimo owalnego kształtu składa się z czterech samodzielnych trybun, a na koronie jednej z nich wznosi się dziewięciokondygnacyjna wieża. Drugi z dodanych dziś urugwajskich stadionów jest znacznie mniej okazały, a jednak także jest miejscem niezwykle ważnym w historii światowej piłki- to właśnie tutaj, na Parque Central, rozegrano pierwszy w historii mecz w ramach Mistrzostw Świata (13.06.1930).

Dziś doszły też trzy kolumbijskie stadiony, w tym narodowy obiekt kraju- Estadio Metropolitano, na którym na co dzień mecze rozgrywa Atletico Junior- jedna z bardziej znanych drużyn Ameryki Łacińskiej. Pozostałe dwa obiekty to Estadio General Santander i Estadio Pedro de Heredia. Wszystkie są stadionami lekkoatletycznymi z żelbetowymi trybunami.

Reklama