Euro 2012: Delegacja UEFA opuściła Warszawę

źródło: PZPN.pl

Delegacja Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) zapoznała się z ofertą Warszawy, miasta kandydującego do organizacji meczów finałów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Z przedstawicielami UEFA przed południem spotkał się premier Jarosław Kaczyński.

Reklama

Delegaci UEFA do stolicy przylecieli w niedzielę późnym wieczorem. Z powodu opóźnienia przylotu nie doszło do planowanej kolacji z udziałem p.o. Warszawy Kazimierzem Marcinkiewiczem, prezesem PZPN Michałem Listkiewiczem i ministrem sportu Tomaszem Lipcem.

Spotkanie z Kazimierzem Marcinkiewiczem, władzami PZPN i Ministerstwa Sportu miało miejsce w poniedziałek o godzinie 7.00. Były to nieformalne rozmowy na temat poparcia mieszkańców miasta dla organizacji meczów Euro-2012. Godzinę później w bibliotece głównej Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się multimedialna prezentacja Warszawy.

"Przedstawiono delegatom wiele aspektów - powiedział PAP rzecznik prasowy Sztabu Projektu Euro-2012 Kamil Wnuk. - W prezentacji zawarto przede wszystkim plany rozwoju miasta w najbliższych pięciu latach. Chcieliśmy pokazać gościom, że Warszawa wie, co chce zrobić pod kątem mistrzostw. Widać, że UEFA także wie, co chce zrobić w Warszawie. Delegaci otrzymali zapewnienie, że Stadion Narodowy powstanie w stolicy niezależnie od tego, czy otrzymamy prawo organizacji Euro-2012".

"Przedstawiciele UEFA zadawali bardzo konkretne pytania - podkreślił Kamil Wnuk. - Mieli pisemne formularze z szczegółowymi zagadnieniami, dotyczącymi planów rozwoju miasta, transportu, bazy hotelowej, planów budowy stadionu, jego architektury. Zwracali uwagę na najmniejsze szczegóły. Dla przykładu mogę zdradzić, że według koncepcji główna kamera na Stadionie Narodowym zaprojektowana jest od strony wschodniej, a delegaci zasugerowali nam, aby zamontować ją od strony zachodniej".

Po prezentacji goście odwiedzili centrum treningowe w Konstancinie, a potem spotkali się w premierem Jarosławem Kaczyńskim. "Podtrzymaliśmy wobec delegatów UEFA wszelkie gwarancje rządowe, dotyczące starań o organizację finałów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Stosunki między Polską a Ukrainą są bardzo dobre i nie ma powodów do żadnych przypuszczeń czy podejrzeń" - mówił po tym spotkaniu Kaczyński.

Następnie delegaci odwiedzili Salę Kongresową Pałacu Kultury i Nauki. Według jednej z koncepcji organizacji mistrzostw to tam właśnie odbyłoby się losowanie grup turnieju finałowego ME.

Po południu delegaci UEFA polecieli do Gdańska, gdzie obejrzą lotnisko, centrum treningowe oraz odbędą spotkanie z prezydentem miasta i tamtejszym wojewodą. We wtorek przed południem odwiedzą Poznań, gdzie także zapoznają się z lotniskiem, spotkają się z lokalnymi władzami i obejrzą prezentację miasta. Tuż po południu przeniosą się do Wrocławia, gdzie program pobytu będzie podobny, jak w trzech wcześniej wymienionych miastach.

W środę rano delegaci UEFA odlecą do Lwowa, gdzie rozpoczną 2,5-dniową wizytację.

Do Polski przybyli: Harry Benn - członek komitetu UEFA ds. drużyn narodowych, Giorgio Marchetti - dyrektor UEFA ds. zawodowej piłki nożnej, Mikael Salzer - szef UEFA zespołu ds. współzawodnictwa drużyn narodowych, Christoph Jung - menedżer UEFA ds. konkursu EURO-2012, Maik Kiss - szef zespołu ds. imprez organizowanych przez UEFA oraz Marion-Nicole Breuer - doradca UEFA ds. bezpieczeństwa.

Wizytacja UEFA odbywa się w ramach drugiego etapu wyścigu o organizację finałów ME w 2012 roku. Będzie ona jednym z czterech elementów, składających się na końcową ocenę kandydatów. Oprócz niej pod uwagę brane będą: dokumentacje zgłoszeniowe, przekazane do UEFA 31 maja tego roku, wyniki badania opinii publicznej dla poparcia w kraju kandydującym (październik 2006) i prezentacji finałowa każdego z kandydatów (7 grudnia 2006). Wybór gospodarza ME-2012 będzie miał miejsce 8 grudnia.

Reklama