Euro 2012: delegacja oceni Poznań

źródło: glos.com

Dzisiaj w Poznaniu gościć będzie sześcioosobowa delegacja Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA), która oceni Poznań jako jedno z miast kandydujących do organizacji mistrzostw Europy w 2012 roku, jeśli Polska wspólnie z Ukrainą otrzyma 8 grudnia prawo do przeprowadzenie tej niezwykle prestiżowej rywalizacji.

Reklama

Polska wspólnie z Ukrainą chce zorganizować w 2012 roku piłkarskie mistrzostwa Europy. Taki sam zamiar mają Węgrzy wspólnie z Chorwatami oraz samodzielnie Włochy. Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) decyzję o wyborze gospodarza Euro'2012 podejmie 8 grudnia. Od niedzieli gości w naszym kraju sześcioosobowa delegacja UEFA, która oceni cztery polskie miasta kandydujące do organizacji mistrzostw. Wczoraj delegacja była w Warszawie i Gdańsku, dzisiaj odwiedzi Poznań i Wrocław. Te cztery miasta wybrał w kwietniu Sztab Projektu Euro'2012.

Stolica Wielkopolski w wewnętrznej polskiej rywalizacji zdobyła najwięcej punktów, wyprzedzając Warszawę, Wrocław i Gdańsk. W rezerwie pozostaje Kraków i Chorzów. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nasze miasto ma wiele atutów, pozwalających na organizowanie największych imprez sportowych. Przede wszystkim przy ulicy Bułgarskiej mamy stadion, który od kilku lat jest systematycznie modernizowany i ma szanse w niedalekiej przyszłości stać się reprezentacyjnym polskim obiektem. Na trybunach zasiądzie wtedy 44.000 kibiców. W trzech pozostałych miastach stadionów, oczywiście spełniających wymogi UEFA, po prostu nie ma. Są tylko komputerowe wizualizacje.

Ryszard Grobelny, prezydent Poznania oraz jego zastępca Maciej Frankiewicz podkreślają bardzo mocno, że Poznań jest miastem sportu Żadne inne miasto w Polsce nie stawia na sport w tak konsekwentny sposób jak robi to Poznań. Tylko w tym roku odbyło się lub odbędzie 18 wielkich imprez sportowych, miedzy innymi piłkarskie mistrzostwa Europy juniorów, Puchar Świata w kajakarstwie i wioślarstwie, międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody, międzynarodowy turniej tenisowy Porsche Open i największy w Polsce "Poznań Maraton". – Organizacja różnorodnych imprez, nie tylko sportowych, umożliwiła nam zdobycie wiedzy i doświadczenia – zapewnia Ryszard Grobelny. – Ponadto mamy w Poznaniu tysiące wolontariuszy, którzy w każdej chwili są chętni do pomocy.

Poznań ma najlepsze zaplecze treningowe

Wielkim plusem jest położenie Poznania, gwarantujące szybki dojazd z większości miast w Europie. Posiadamy także dogodne połączenia kolejowe. Lotnisko Ławica może przyjąć i odprawić 1,5 miliona pasażerów rocznie i i na pewno w ciągu najbliższych sześciu lat możliwości Ławicy będą znacznie większe. No i wreszcie hotele, w których może zamieszkać 23.000 osób. Mamy też w Poznaniu 26 muzeów, 17 teatrów, 54 sale kinowe i ponad 500 restauracji, klubów i pubów. Kibice, którzy przyjadą na mistrzostwa do Poznania na pewno więc nudzić się nie będą. Jeszcze dzisiaj na poznańskim Starym Rynku przy Arsenale od godziny 11 do 19 na specjalnym stoisku Telekomunikacji Polskiej SA można składać podpisy pod petycją poparcia starań Polski i Poznania o organizację mistrzostw w 2012 roku. Do wczorajszego wieczoru zebrano 2450 podpisów.

Wczoraj z delegacją UEFA spotkał się premier Jarosław Kaczyński, który podtrzymał wszelkie gwarancje rządowe, dotyczące starań o organizację finałów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

Atuty Poznania

 • stadion przy Bułgarskiej
 • lotnisko Ławica
 • dogodne położenie
 • dobra komunikacja
 • sprzyjająca atmosfera
 • świetna baza hotelowa
 • obiekty piłkarskie we Wronkach i Grodzisku

UEFA w Poznaniu

 • 10.00 – przylot helikopterem na Ławicę
 • 10.05 – prezentacja lotniska
 • 10.30 – przejazd na stadion
 • 10.40 – prezentacja stadionu i KKS Lech
 • 11.55 – przejazd do Urzędu Miasta Poznania
 • 12.05 – oficjalne spotkanie w Sali Białej
 • 13.10 – spacer na Starym Rynku oraz Placu Wolności
 • 13.50 – wylot helikopterem do Wrocławia

Marek Lubawiński, GLOS.com, 12.09.2006.

Reklama