Rozpoczęła się narada "Bezpieczny Stadion"

źródło: onet.pl / PAP

Na Stadionie Śląskim w Chorzowie trwa organizowana przez resort spraw wewnętrznych i administracji narada pod hasłem "Bezpieczny Stadion".

Reklama

Przedstawiciele rządu, policji, wojewodów, a także delegaci klubów piłkarskich oraz Ekstraklasy SA zastanawiają się, jak zapewnić bezpieczeństwo na obiektach sportowych i zapobiegać ekscesom pseudokibiców.

W konferencji biorą udział m.in. wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn, minister sportu Tomasz Lipiec, przedstawiciele resortów sprawiedliwości oraz transportu i budownictwa i prezes PZPN Michał Listkiewicz.

"Dobrze, że sprawą bezpieczeństwa na stadionach zainteresowały się najwyższe władze państwowe. Ten problem wykracza bowiem poza środowisko sportowe i jest problemem społecznym. Jest wspólny projekt ministerstwa sportu i Ekstraklasy SA idący dość daleko w sprawach bezpieczeństwa na stadionach. O szczegółach będziemy rozmawiać. Chodzi przede wszystkim o identyfikację pseudokibiców i bardzo zdecydowane eliminowanie ich z widowisk sportowych. Zakaz stadionowy musi być skutecznie egzekwowany. System chipowy został wprowadzony na nowym stadionie w Kielcach. Ten system to jedyna droga. Musimy korzystać z rozwiązań np. angielskich. Spotykamy się po to, by ustalić wspólny program działania. Niestety, wszystkie nasze stadiony pozostawiają wiele do życzenia jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa" - powiedział minister sportu Tomasz Lipiec przed naradą.

"Mam ze sobą całą dokumentację pokazująca, że PZPN od czterech lat wnioskuje o wprowadzenie zmian w polskim prawie zmierzających do poprawienia stanu bezpieczeństwa na naszych stadionach. Mam nadzieję, że przyszedł czas na realizację tych propozycji. Rozwiązanie problemu wymaga zespołowego podejścia. Przecież związek nie ma uprawnień do aresztowania stadionowych łobuzów. PZPN wymaga od organizatorów imprez sportowych profesjonalnego ich przygotowania. Natomiast pozostaje sprawa zapewnienia bezpieczeństwa na ulicach przed i po meczach. Prawo musi być poza tym egzekwowane bo samo jego wprowadzenie to jeszcze za mało" - dodał prezes PZPN Michał Listkiewicz.

Narada jest zamknięta dla prasy. O godz. 15.30 ma na stadionie rozpoczęła się konferencja prasowa.

Reklama