Stadiony dla wschodzących gwiazd

źródło: uefa.com

Tegoroczne Mistrzostwa Europy do lat 21 zostaną rozegrane na pięciu spośród najlepszych stadionów Portugalii. Dwa z nich zostały zbudowane specjalnie na Mistrzostwa Europy w 2004 roku, inny został na tą imprezę całkowicie przebudowany.

Reklama

Szesnaście spotkań

Osiem reprezentacji narodowych rozegra 16 meczów na pięciu obiektach w regionie Porto. Cztery drużyny z grupy A - w tym gospodarze turnieju - będą grać na stadionach Estádio Municipal de Braga i Estádio Cidade de Barcelos. Pozostała czwórka uczestników Mistrzostw zagra na obiektach Estádio Municipal de Aveiro i Estádio Municipal de Águeda. Finał turnieju zostanie rozegrany na położonym w centrum Porto Estádio do Bessa Século XXI, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa Boavista.

Generalny remont

Stadion Boavisty przeszedł kompletny remont przed finałami Euro 2004. Jego cztery kryte trybuny przywołują na myśl stadiony piłkarskie z Wysp Brytyjskich. Boavista była jedynym klubem w Portugalii, którzy podczas przebudowy stadionu cały czas rozgrywał na nim swoje mecze. Prace zostały rozpoczęte w czerwcu 1998, a oficjalne otwarcie przebudowanego obiektu nastąpiło w grudniu 2003. Pierwszym meczem po przebudowie było spotkanie Boavista - Málaga CF.

"Piękny stadion"

Nowy stadion w Aveiro jest położony na obrzeżach peryferiach w Parque da Cidade. Obiekt został zbudowany na Mistrzostwa Europy 2004. "Mieści 30 000 osób, ale ma wszelkie zalety stadionu na 50 000. Jest usytuowany w znakomitym miejscu, zarówno jak chodzi o warunki geograficzne, jak otaczający obszar. Nie można mieć wątpliwości - to bardzo piękny stadion" - powiedział o stadionie SC Beira-Mar dyrektor turnieju, António Laranjo.

Dwie trybuny

To samo można powiedzieć o stadionie Municipal de Braga. Jest to stadion z dwiema trybunami wzdłuż boiska. Wzgórza za bramkami tworzą coś w rodzaju skalnego amfiteatru z obydwu stron obiektu. Ernie Walker - przewodniczący Komitetu ds. bezpieczeństwa na stadionach UEFA - opisał ten stadion jako "dzieło sztuki". Obiekt jest niezwykłym osiągnięciem budowlanym, położonym w jednej z najoryginalniejszych scenerii na świecie. Otwarcie stadionu nastąpiło 30 grudnia 2003 roku, a uświetnił je mecz SC Braga - RC Celta de Vigo.

Reklama