Poznań: powstaje projekt dokończenia budowy

źródło: Gazeta Wyborcza / Gazeta Poznańska

Do 8 lutego 2006 musi powstać projekt dokończenia modernizacji stadionu przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. Miasto chce również przyspieszyć planowany koniec budowy. Zamiast w 2010 stadion miałby być gotowy już w 2008 roku.

Reklama

Poznań ma zamiar wystąpić o wcześniejsze środki z Ministerstwa Sportu i o przyspieszone uruchomienie pieniędzy zapisanych na modernizację w budżecie miasta. Pieniądze te zostały zapisane na lata 2009-2010. Przyspieszenie planów remontu obiektu przy ul. Bułgarskiej jest spowodowane staraniami Polski o organizację finału Pucharu UEFA w roku 2008 lub 2009. Bardzo zainteresowany organizacją tej imprezy w Poznaniu jest nowy właściciel Lecha – Holding Amica. Wcześniej prezydent Poznania zapowiadał, że po zbudowaniu nowej II trybuny i zadaszeniu trybuny IV nastąpi kilkuletnia przerwa w modernizacji poznańskiego obiektu.

Do czerwca tego roku poznański stadion będzie miał dwie nowoczesne trybuny, jedna z nich będzie zadaszona. Drugim etapem inwestycji ma być wyburzenie istniejących wałów ziemnych, zastąpienie ich trybunami żelbetowymi i zadaszenie obiektu. Koszt drugiego etapu budowy wyniesie około 100 milionów złotych. 25 milionów będzie pochodzić z pieniędzy samorządu, reszta musi zostać uzyskana od państwa, sponsorów i z funduszy unijnych. Władze miasta liczą na sponsora, który w zamian za wkład finansowy otrzymałby prawa do zagospodarowania przestrzeni pod trybunami. Być może sponsor otrzyma również prawo do nazwy stadionu.

W ciągu najbliższego miesiąca musi jednak przede wszystkim zostać przygotowany projekt całkowitej modernizacji obiektu przy ul. Bułgarskiej pod kątem organizacji Mistrzostw Europy 2012. Dotyczy to zresztą wszystkich miast, które miałyby być gospodarzami tej imprezy. W przypadku Poznania konieczne jest przedstawienie projektu trybun I i III.

Projekty z poszczególnych miast po wstępnej selekcji zostaną ujednolicone ze stroną ukraińską, przetłumaczone na język angielski. 8 marca 2006 projekty zostaną przedstawione UEFA w celu ich zaopiniowania i rozpatrzenia pod kątem zgodności z normami.

W maju zapadnie decyzja czy Polskę w ofercie organizacji Mistrzostw będzie reprezentować cztery czy pięć miast i które miasta to będą. Decyzję podejmie rząd, ale jej weryfikacji dokona UEFA. Już na przełomie marca i kwietnia można się spodziewać wstępnych wizyt delegacji UEFA w kandydujących do organizacji mistrzostw ośrodkach. Następne wizyty będą mieć miejsce we wrześniu.

Wiceprezydent Poznania, Maciej Frankiewicz jest przekonany, że to właśnie Polska i Ukraina będą organizować Euro 2012. Frankiewicz martwi się jedynie tym, że marcowy kongres UEFA odbędzie się w Budapeszcie. A to właśnie Węgry wraz z Chorwacją oraz Włochy konkurują z Polską i Ukrainą o organizację Mistrzostw. Poznań nie zamierza poprzestać na promocji swojej oferty w Budapeszcie. Przy okazji lipcowych Mistrzostw Europy do lat 19, stolica Wielkopolski planuje zorganizować coś w rodzaju minikongresu UEFA.

Reklama